Witamy!

Odwiedzając nadmorskie kurorty nie można zapomnieć o naszym Parku w Niechorzu. Oferujemy państwu spacer, który potrwa nie dłużej niż 45 minut, a przejdą państwo całe polskie wybrzeże od Krynicy Morskiej aż po Świnoujście. Nasze miniatury zostały wykonane w skali 1:10.

  • 72-350 Niechorze, ul. Ludna 16
  • tel. 691 977 977
  • czynne codziennie przez cały rok:
  • 10:00 - 17:00

Buczek mgłowy z wyspy Kobba Klintar

Skala 1:1

Ratusz Miejski w Kołobrzegu


 


Zapraszamy codziennie od 10:00 do 17:00


Aktualności

Niestety, wakacje 2021 dobiegły końca. Na szczęście wrzesień zapowiada się słoneczny, więc zachęcamy Państwa do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podczas pobytu w naszym Parku nie tylko skorzystacie Państwo z wrześniowych promieni słońca, ale również poznacie historie latarni morskich polskiego wybrzeża. A po spacerze można odpocząć w naszej kawiarni, delektując się pysznymi goframi i aromatyczną kawą.

Zapraszamy codziennie od 10:00 do 18:00.

"Dopóki bedzie ostatni żagiel na morzu, dopóty będą potrzebne latarnie morskie" -uważa Apoloniusz Łysejko, autor i znawca latarni morskich.

Od kilku lat w Polsce w trzecią niedzielę sierpnia obchodzimy "Światowy Dzień Latarnictwa". Choć rozwój techniki przyniósł zmiany w dziedzinie bezpieczeństwa żeglugi, same latarnie to nie przeszłość. Uchodzą za najciekawsze obiekty morskiego dziedzictwa kulturowego i stanowią atrakcję turystyczną polskiego wybrzeża.

Wszystkie latarnie morskie polskiego wybrzeża, te istniejące i te których już nie ma, mogą Państwo zobaczyć w  jednym miejscu. Zapraszamy do Parku Miniatur Latarni Morskich na znakomitą edukacyjną wycieczkę. Dodatkową zachętą do zwiedzania latarni i odwiedzin w Parku niech będzie reportaż Polsat News "Raport na lato".

Link do reportażu: https://www.polsatnews.pl/wideo-program/raport-16072021_6792926/

Zapraszamy serdecznie od 10:00 do 19:00

Jak ciekawie i aktywnie spędzać czas nad morzem, kiedy nie dopisuje pogoda? Zwiedzając latarnie morskie. Nad Bałtykiem jest ich 15, każda z nich jest inna, każda jest piękna, każdą warto, a nawet trzeba odwiedzić. Tych z Państwa, którzy nie mają możliwości wyprawy szlakiem latarni morskich zapraszamy do Parku Miniatur Latarni Morskich. O historii każdej latarni opowiedzą Państwu nasi animatorzy, a zachętą do zwiedzania latarni i odwiedzin w Parku niech będzie reportaż Polsat News "Raport na lato".

Link do reportażu: https://www.polsatnews.pl/wideo-program/raport-16072021_6792926/

Zapraszamy serdecznie od 10:00 do 19:00

1 lipca 1896 r. do użytku oddano pierwszą linię kolei dojazdowych, łączącą Gryfice z Niechorzem. Był to jeden z ważniejszych sposobów lokomocji przed rozwinięciem się przemysłu samochodowego; miała służyć połączeniu małych miejscowości z większymi węzłami kolejowymi w celu transportu towarów i ludzi. Niestety, wraz z rozwojemtransportu samochodowego utrzymanie kolei dojazdowych stało się nieopłacalne, a nadmorska linia kolejowa zaczęła ulegać stopniowej dewastacji. Dzięki staraniom Gminy Rewal udało się uratować nadmorską kolejkę, która od 2014 roku cieszy oko turystów na tarsie Gryfice - Pogorzelica.

W naszym Parku zobaczycie Państwo Nadmorską Kolej Wąskotorową w wersji dla skrzatów, czyli w skali 1:25. Nasz miniaturowy pociąg mknie po torach, odwiedzając wszystkie dworce na terenie Gminy Rewal - od Trzęsacza do Pogorzelicy.

Zapraszamy codziennie od 10:00 do 19:00, a zachowując bilet z Kolei Wąskotorowej otrzymacie Państwo 10% rabat.

Do zobaczenia

Rok szkolny dobiegł końca, więc wakacje czas zacząć. Tylko jak miło spędzić czas? Oczywiście w Parku Miniatur Latarni Morskich. Nasi animatorzy opowiedzą Państwu o pęknych polskich latarniach, o zabytkach Pomorza Zachodniego, a do tego zobaczą Państwo nasz wspaniały Dar Pomorza, czy zaginiony ORP Orzeł.

A po spacerz zapraszamy do naszej kawiarni na pyszną kawę, do której znakomitym dodatkiem będą pyszne gofry lub sernik. A to wszystko w otoczeniu cudownej zieleni i pięknych kwiatów.

Zapraszamy codziennie od 10:00 do 17:00

Prezentujemy Państwu nową miniaturę - wiatrak koźlak. Pochodzący z 1848 roku drewniany wiatrak został przywieziony do Niechorza z Orkowa w powiecie śremskim. Koźlak ma wysokość 12,5 metra, a rozpiętość skrzydeł osiąga 18 m. Został stawiony w tym samym miejsc, w którym przed wojną stał podobny wiatrak, niestety zniszczony. O historii i zasadzie działania wiatraka opowiedzą Państwu nasi animatorzy

Zapraszamy codziennie od 10:00 do 17:00

Na swój, jak się okazało ostatni patrol ORP Orzeł wypłynął 23 maja 1940 roku.

12 czerwca 1940 r. Kierownictwo Marynarki Wojennej RP poinformowało, iż z braku jakichkolwiek wiadomości i nie powrócenia z patrolu w określonym terminie okręt należy uznać za stracony.

Poszukiwania zaginionej legendy prowadzone są od wielu, sprawdzane są różne hipotezy. Poszukiwania te prowadziły zarówno okręty Marynarki Wojennej, jak i ekspedycje cywilne. Niestety, wrak ORP Orzeł nadal nie został odnaleziony, chociaż upłynęło już 81 lat.

Na szczęście w naszym Parku można ORP Orzeł zobaczyć, oczywiście w skali 1:10.

Serdecznie zapraszamy codziennie od 10:00 do 17:00

Od 1 maja zapraszamy do zwiedzania Parku Miniatur. Już się za Wami stęskniliśmy i nie możemy się doczekać pierwszych Gości. W naszym Parku możecie czuć się bezpiecznie, zwiedzanie odbywa się na świeżym powietrzu z zachowaniem aktualnych obostrzeń sanitarnych. Podczas spaceru zobaczycie miniatury latarni morskich z polskiego wybrzeża w pięknej wiosennej odsłonie.

Wszstkie latarnie są piękne, wszystkie wzudzają nasz zachwyt. Zwiedzając Park Miniatur Latarni Morskich możecie Państwo podziwiać nie tylko te wciąż funkcjonujące, ale również kilka, które zostały zniszczone w czasie II Wojny Światowej, jak latarnia Jastarnia - Bór i latarnia Oksywie w Gdyni czy tuż po zakończeniu działań wojennych - przedwojenna latarnia w Krynicy Morskiej.

Latarnia Jastarnia - Bór funkcjonowała do 1936 roku - później wieża i budynki przeszły pod administrację wojskową powstałego Rejonu Umocnionego Hel. Niestety, we wrześniu 1939 roku polscy saperzy wysadzili ją w powietrze, aby utrudnić niemieckim artylerzystom ostrzał obiektów helskich.

19 września 1939 roku zakończyły się walki o Kępę Oksywską. Część walk toczyła się w pobliżu latarni morskiej. Budynek i latarnia ocalały, pomimo bombardowania i ostrzeliwania przez żołnierzy niemieckich. Niestety, po zdobyciu Oksywia Niemcy wysadzili latarnię w powietrze.

W maju 1945 roku wojska niemieckie otrzymały rozkaz opuszczenia Krynicy Morskiej.Wycofując się, zaminowali wiele budynków, łącznie z wejściem na latarnię morską. Detonacja ładunku wybuchowego nastąpiła, gdy na wieżę próbowali wejść żołnierze radzieccy w czerwcu 1945 roku.

Te piękne latarnie morskie nie zostały odbudowane, możecie je Państwo zobaczyć jedynie na starych fotografiach lub w naszym Parku w skali 1:10. Zapraszamy codziennie od 10.00 do 17.00

I stało się - nadeszła jesień. Jednak pogoda nad morzem temu zaprzecza - słoneczko grzeje tak, jak w środku lata. To idealna pogoda na spacery nad morzem, ale nie tylko. To świetna okazja, aby odwiedzić Park Miniatur Latarni Morskich. W urokliwych barwach jesieni, ale jednocześnie w promieniach słońca, proponujemy Państwu spacer polskim wybrzeżem - śladem latarni morskich. Zobaczycie u nas Państwo nie tylko latarnie morskie wciąż funkcjonujące, ale również tewyłączone ze spisu świateł bądź zniszczone w czasie działań wojennych.

 

Zapraszamy codziennie od 10.00 do 17.00

1 września 1939 roku rozpoczęła się II Wojnaa Światowa - wojska niemieckie zaatakowały Polskę. Mało kto wie, że udział w tym wydarzeniu miała gdańska latarnia Nowy Port.

Pod koniec sierpnia 1939 roku na galerii latarni żołnierze niemieccy zamontowali działko artyleryjskie. 1 września 1939 r. padły z wieży Nowego Portu strzały w kierunku pancernika "Schleswig - Holstein", dające mu sygnał do ostrzału Westerplatte, rozpoczynając tym samym II Wojnę Światową. Na rozkaz dowódcy obrony Westerplatte, majora Hentyka Sucharskiego, na wieżę skierowano ogień z działa polskiej placówki. Ślady tego wydarzenia są dobrze widoczne - cegła innego koloru wskazuje miejsce uszkodzenia. Odremontowaną latarnię uruchomiono ponownie w 1947 roku.

O takich ciekawostkach opowiedzą Państwu nasi animatorzy. Zapraszamy codziennie od 10.00 do 18.00

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Dobiegają końca wakacje, ale na szczęście u nas w Parku Miniatur tego nie widać. Pogoda dopisuje, co pozwala korzystać z uroków lata i spędzać czas na świeżym powietrzu. Wspaniałą formą wypoczynku jest spacer, dlatego zapraszamy Państwa do naszego Parku. W towarzystwie naszych aniatorów możecie Państwo zwiedzić całe polskie wybrzeże, poznając historię latarni morskich i zabytków Pomorza Zachodniego. Po spacerze zapraszamy do naszej kawiarni, gdzie czekają na Państwa przepyszne lodowe pucharki, gofry i oczywiście aromatyczna kawa.

Zapraszamy codziennie od 10.00 do 18.00

22 lipca 1945 roku nastąpiło uroczyste uruchomienie Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, obecnie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, po II Wojnie Światowej. W pierwszą podróż kolejka wyruszyła z ówczesnego Zagórza (pierwsza polska nazwa Gryfic) do Horzewa, czyli Niechorza. Była to wycieczka zorganizowana dla polskich obywateli Gryfic, połączona ze skromnym przyjęciem w miejscowości Paprotno. Na trasie Gryfice ? Niechorze Nadmorska Kolej Wąskotorowa jeździ do dnia dzisiejszego, jest jedną z atrakcji Gminy Rewal.

Miniaturowy pociąg mknie po torach również w naszym Parku, możecie też Państwo zobaczyć wszystkie dworce, znajdujące się na terenie Gminy Rewal.

 

Zapraszamy codziennie od 10.00 do 19.00

Od kilku lat w Polsce w trzecią niedzielę sierpnia obchodzimy "Światowy Dzień Latarnictwa". Choć rozwój techniki przyniósł zmiany w dziedzinie bezpieczeństwa żeglugi, same latarnie to nie przeszłość. Uchodzą za najciekawsze obiekty morskiego dziedzictwa kulturowego i stanowią atrakcję turystyczną polskiego wybrzeża.

- "Dopóki bedzie ostatni żagiel na morzu, dopóty będą potrzebne latarnie morskie" - nie ma wątpliwości Apoloniusz Łysejko, autor i znawca latarni morskich. Jeśli nie będą świecić w nocy, pozostaną dziennym znakiem nawigacyjnym.

Wszystkie latarnie morskie polskiego wybrzeża, te istniejące i te których już nie ma, mogą Państwo zobaczyć w  jednym miejscu. Zapraszamy do Parku Miniatur Latarni Morskich na znakomitą edukacyjną wycieczkę.

 

Zapraszamy codziennie, od 10:00 do 19:00, do zobaczenia!

Oficjalnie połowa wakacji już za nami. Lipiec w tym roku był bardzo upalny. Zapowiada się kolejny piękny miesiąc, a już na pewno... cudownie się rozpoczyna! Podczas letniego urlopu nad naszym pięknym polskim morzem warto zajrzeć do Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Czeka tu na Państwa wycieczka z animatorem, wzdłuż polskiego wybrzeża. A to wszystko w miniaturze, zachowane w skali 1:10, co pozwala dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły. Nie brakuje u nas również orzeźwienia! Każdego dnia dbamy o to, by zapewnić Państwu skrawek cienia na te jakże upalne dni. A z pomocą przychodzą desery lodowe, kawa mrożone i wiele, wiele innych pyszności!


Zapraszamy codziennie, od 10:00 do 19:00, do zobaczenia!

400 wpisów - strona 1/27