Witamy!

Odwiedzając nadmorskie kurorty nie można zapomnieć o naszym Parku w Niechorzu. Oferujemy państwu spacer, który potrwa nie dłużej niż 45 minut, a przejdą państwo całe polskie wybrzeże od Krynicy Morskiej aż po Świnoujście. Nasze miniatury zostały wykonane w skali 1:10.

  • 72-350 Niechorze, ul. Ludna 16
  • tel. 691 977 977
  • czynne codziennie przez cały rok:
  • 10:00 - 17:00

DAR POMORZA

Nadmorska Kolej Wąskotorowa w miniaturze

Buczek mgłowy z wyspy Kobba Klintar

Skala 1:1

Ratusz Miejski w KołobrzeguOtwieramy

1 Maja

Zapraszamy od 10:00 do 17:00


Aktualności

Od 1 maja zapraszamy do zwiedzania Parku Miniatur. Już się za Wami stęskniliśmy i nie możemy się doczekać pierwszych Gości. W naszym Parku możecie czuć się bezpiecznie, zwiedzanie odbywa się na świeżym powietrzu z zachowaniem aktualnych obostrzeń sanitarnych. Podczas spaceru zobaczycie miniatury latarni morskich z polskiego wybrzeża w pięknej wiosennej odsłonie.

Wszstkie latarnie są piękne, wszystkie wzudzają nasz zachwyt. Zwiedzając Park Miniatur Latarni Morskich możecie Państwo podziwiać nie tylko te wciąż funkcjonujące, ale również kilka, które zostały zniszczone w czasie II Wojny Światowej, jak latarnia Jastarnia - Bór i latarnia Oksywie w Gdyni czy tuż po zakończeniu działań wojennych - przedwojenna latarnia w Krynicy Morskiej.

Latarnia Jastarnia - Bór funkcjonowała do 1936 roku - później wieża i budynki przeszły pod administrację wojskową powstałego Rejonu Umocnionego Hel. Niestety, we wrześniu 1939 roku polscy saperzy wysadzili ją w powietrze, aby utrudnić niemieckim artylerzystom ostrzał obiektów helskich.

19 września 1939 roku zakończyły się walki o Kępę Oksywską. Część walk toczyła się w pobliżu latarni morskiej. Budynek i latarnia ocalały, pomimo bombardowania i ostrzeliwania przez żołnierzy niemieckich. Niestety, po zdobyciu Oksywia Niemcy wysadzili latarnię w powietrze.

W maju 1945 roku wojska niemieckie otrzymały rozkaz opuszczenia Krynicy Morskiej.Wycofując się, zaminowali wiele budynków, łącznie z wejściem na latarnię morską. Detonacja ładunku wybuchowego nastąpiła, gdy na wieżę próbowali wejść żołnierze radzieccy w czerwcu 1945 roku.

Te piękne latarnie morskie nie zostały odbudowane, możecie je Państwo zobaczyć jedynie na starych fotografiach lub w naszym Parku w skali 1:10. Zapraszamy codziennie od 10.00 do 17.00

I stało się - nadeszła jesień. Jednak pogoda nad morzem temu zaprzecza - słoneczko grzeje tak, jak w środku lata. To idealna pogoda na spacery nad morzem, ale nie tylko. To świetna okazja, aby odwiedzić Park Miniatur Latarni Morskich. W urokliwych barwach jesieni, ale jednocześnie w promieniach słońca, proponujemy Państwu spacer polskim wybrzeżem - śladem latarni morskich. Zobaczycie u nas Państwo nie tylko latarnie morskie wciąż funkcjonujące, ale również tewyłączone ze spisu świateł bądź zniszczone w czasie działań wojennych.

 

Zapraszamy codziennie od 10.00 do 17.00

1 września 1939 roku rozpoczęła się II Wojnaa Światowa - wojska niemieckie zaatakowały Polskę. Mało kto wie, że udział w tym wydarzeniu miała gdańska latarnia Nowy Port.

Pod koniec sierpnia 1939 roku na galerii latarni żołnierze niemieccy zamontowali działko artyleryjskie. 1 września 1939 r. padły z wieży Nowego Portu strzały w kierunku pancernika "Schleswig - Holstein", dające mu sygnał do ostrzału Westerplatte, rozpoczynając tym samym II Wojnę Światową. Na rozkaz dowódcy obrony Westerplatte, majora Hentyka Sucharskiego, na wieżę skierowano ogień z działa polskiej placówki. Ślady tego wydarzenia są dobrze widoczne - cegła innego koloru wskazuje miejsce uszkodzenia. Odremontowaną latarnię uruchomiono ponownie w 1947 roku.

O takich ciekawostkach opowiedzą Państwu nasi animatorzy. Zapraszamy codziennie od 10.00 do 18.00

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Dobiegają końca wakacje, ale na szczęście u nas w Parku Miniatur tego nie widać. Pogoda dopisuje, co pozwala korzystać z uroków lata i spędzać czas na świeżym powietrzu. Wspaniałą formą wypoczynku jest spacer, dlatego zapraszamy Państwa do naszego Parku. W towarzystwie naszych aniatorów możecie Państwo zwiedzić całe polskie wybrzeże, poznając historię latarni morskich i zabytków Pomorza Zachodniego. Po spacerze zapraszamy do naszej kawiarni, gdzie czekają na Państwa przepyszne lodowe pucharki, gofry i oczywiście aromatyczna kawa.

Zapraszamy codziennie od 10.00 do 18.00

22 lipca 1945 roku nastąpiło uroczyste uruchomienie Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, obecnie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, po II Wojnie Światowej. W pierwszą podróż kolejka wyruszyła z ówczesnego Zagórza (pierwsza polska nazwa Gryfic) do Horzewa, czyli Niechorza. Była to wycieczka zorganizowana dla polskich obywateli Gryfic, połączona ze skromnym przyjęciem w miejscowości Paprotno. Na trasie Gryfice ? Niechorze Nadmorska Kolej Wąskotorowa jeździ do dnia dzisiejszego, jest jedną z atrakcji Gminy Rewal.

Miniaturowy pociąg mknie po torach również w naszym Parku, możecie też Państwo zobaczyć wszystkie dworce, znajdujące się na terenie Gminy Rewal.

 

Zapraszamy codziennie od 10.00 do 19.00

Od kilku lat w Polsce w trzecią niedzielę sierpnia obchodzimy "Światowy Dzień Latarnictwa". Choć rozwój techniki przyniósł zmiany w dziedzinie bezpieczeństwa żeglugi, same latarnie to nie przeszłość. Uchodzą za najciekawsze obiekty morskiego dziedzictwa kulturowego i stanowią atrakcję turystyczną polskiego wybrzeża.

- "Dopóki bedzie ostatni żagiel na morzu, dopóty będą potrzebne latarnie morskie" - nie ma wątpliwości Apoloniusz Łysejko, autor i znawca latarni morskich. Jeśli nie będą świecić w nocy, pozostaną dziennym znakiem nawigacyjnym.

Wszystkie latarnie morskie polskiego wybrzeża, te istniejące i te których już nie ma, mogą Państwo zobaczyć w  jednym miejscu. Zapraszamy do Parku Miniatur Latarni Morskich na znakomitą edukacyjną wycieczkę.

 

Zapraszamy codziennie, od 10:00 do 19:00, do zobaczenia!

Oficjalnie połowa wakacji już za nami. Lipiec w tym roku był bardzo upalny. Zapowiada się kolejny piękny miesiąc, a już na pewno... cudownie się rozpoczyna! Podczas letniego urlopu nad naszym pięknym polskim morzem warto zajrzeć do Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Czeka tu na Państwa wycieczka z animatorem, wzdłuż polskiego wybrzeża. A to wszystko w miniaturze, zachowane w skali 1:10, co pozwala dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły. Nie brakuje u nas również orzeźwienia! Każdego dnia dbamy o to, by zapewnić Państwu skrawek cienia na te jakże upalne dni. A z pomocą przychodzą desery lodowe, kawa mrożone i wiele, wiele innych pyszności!


Zapraszamy codziennie, od 10:00 do 19:00, do zobaczenia!

Już od 80 lat na dnie morza spoczywa najsłynniejszy z polskich okrętów podwodnych ORP ORZEŁ. Z niewyjaśnionych do dziś przyczyn ORP ORZEŁ zaginął wraz z całą załogą podczas patrolu na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 roku. Poszukiwania okretu prowadzone są od wielu lat. Prowadziły je zarówno okręty Marynarki Wojennej, jak ekspedycje cywilne. Niestety, dotychczas nie udało się odnaleźć zaginionej legendy. Jak zapewniają badacze - poszukiwania ORP ORZEŁ będą kontynuowane aż do skutku.

 

Minaturę ORP ORZEŁ możecie Państwo zobaczyć w naszym Parku codziennie od 10.00 do 19.00

Zapraszamy.

Zastanawialiście się może, jak dbamy o bezpieczeństwo w Parku Miniatur? Mając na uwadze zdrowie Wasze oraz naszych pracowników w związku z epidemią COVID-19 wprowadziliśmy kilka zasad. Każda osoba korzystająca z oprowadzenia przez przewodnika zobowiązana jest do zasłaniania ust i nosa. Zgodnie z obecnymi przepisami korzystanie z maseczek obowiązuje także w pomieszczeniach. Przed samym wejściem, a także  przy punktach gastronomicznych Parku Miniatur rozstawione są punkty do dezynfekcji rąk. Stoliki w Bistro są regularnie dezynfekowane. To tylko kilka punktów, dzięki którym możemy poczuć się bezpiecznie i wciąż podziwiać piękno latarni morskich z całego polskiego wybrzeża. Stosowanie się do zasad nie zawsze jest komfortowe, ale pamiętajcie - zdrowie jest najważniejsze!

 

Park Miniatur otwarty jest dla Was codziennie od 10:00 do 19:00. Zapraszamy!

Falochron w Gdańsku, wybudowany w latach 30. XIX wieku, został odnowiony  na początku XXI wieku. Remont zachodniego pomostu zakończono w 2006 roku. Na końcu falochronu stanął znak koloru zielonego, nawiązujący wyglądem do czerwonej latarni wejściowej na falochronie wschodnim.

Światła pozycyjne powinny umożliwiać wejście do portu w nocy oraz w warunkach słabej widoczności w ciągu dnia. W transporcie morskim kolor zielony jest pokazany po prawej stronie statku (sterburta), a czerwony po lewej (bakburta). System ten został opracowany pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii, aby zapobiec wypadkom na morzu.

Zapraszamy codziennie od 10.00 do 19.00!

W naszym Parku można podziwiać nie tylko unikatowe miniatury, ale również przepiękne kwiaty. Dzięki słonecznej pogodzie nasze surfinie, gazanie i pelargonie rozkwitły całą pełnią swoich kolorów i zapachów. Te zdjęcia nie odzwierciedlają ich piękna - to tylko przedsmak tego, co można zobaczyć w Parku.

Zapraszamy codziennie od 10.00 do 18.00!

Maj rozpieszcza nas letnią pogodą. Promienie słońca prawie w ogóle nas nie opuszczają, czuć lekki powiew ciepłego wiatru. Idealne warunki, żeby odpocząć i wybrać się na spacer do Parku Miniatur. Nasze miniatury zobaczycie w towarzystwie przepięknej zieleni która dodaje uroku całej podróży.

Zapraszamy w podróż wzdłuż polskiego wybrzeża, od Świnoujścia aż do Krynicy Morskiej, tylko w naszym Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu.


Park Miniatur czynny jest codziennie od 10:00 do 18:00.

Czas na dobre wiadomości! Już od poniedziałku 4 maja otwieramy Park Miniatur! Pozwól sobie na odrobinę normalności i wyrusz na spacer po miniaturowym wybrzeżu.

 

Aktualnie ze względów bezpieczeństwa zwiedzanie Parku odbywać się będzie jedynie indywidualnie. Prosimy pamiętać o środkach ochrony osobistej, takich jak maseczki.

 

Serdecznie zapraszamy od 4 maja! Codziennie od 10:00 do 18:00!

Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie oraz dla miłego towarzystwa oczywiście Panów, do Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu na wspaniałą romantyczną wycieczkę wzdłuż polskiego wybrzeża oraz na pyszną aromatyczną kawę.

Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej  składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu, by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze  i byście zawsze czuły się doceniane.

Park Miniatur czynny jest codziennie od 10:00 do 17:00.

393 wpisów - strona 1/27