Witamy!

Odwiedzając nadmorskie kurorty nie można zapomnieć o naszym Parku w Niechorzu. Oferujemy państwu spacer, który potrwa nie dłużej niż 45 minut, a przejdą państwo całe polskie wybrzeże od Krynicy Morskiej aż po Świnoujście. Nasze miniatury zostały wykonane w skali 1:10.

  • 72-350 Niechorze, ul. Ludna 16
  • tel. 691 977 977
  • czynne codziennie przez cały rok:
  • 10:00 - 17:00

Buczek mgłowy z wyspy Kobba Klintar

Skala 1:1

Ratusz Miejski w Kołobrzegu


 


Zapraszamy codziennie od 10:00 do 17:00


Aktualności

Wszstkie latarnie są piękne, wszystkie wzudzają nasz zachwyt. Zwiedzając Park Miniatur Latarni Morskich możecie Państwo podziwiać nie tylko te wciąż funkcjonujące, ale również kilka, które zostały zniszczone w czasie II Wojny Światowej, jak latarnia Jastarnia - Bór i latarnia Oksywie w Gdyni czy tuż po zakończeniu działań wojennych - przedwojenna latarnia w Krynicy Morskiej.

Latarnia Jastarnia - Bór funkcjonowała do 1936 roku - później wieża i budynki przeszły pod administrację wojskową powstałego Rejonu Umocnionego Hel. Niestety, we wrześniu 1939 roku polscy saperzy wysadzili ją w powietrze, aby utrudnić niemieckim artylerzystom ostrzał obiektów helskich.

19 września 1939 roku zakończyły się walki o Kępę Oksywską. Część walk toczyła się w pobliżu latarni morskiej. Budynek i latarnia ocalały, pomimo bombardowania i ostrzeliwania przez żołnierzy niemieckich. Niestety, po zdobyciu Oksywia Niemcy wysadzili latarnię w powietrze.

W maju 1945 roku wojska niemieckie otrzymały rozkaz opuszczenia Krynicy Morskiej.Wycofując się, zaminowali wiele budynków, łącznie z wejściem na latarnię morską. Detonacja ładunku wybuchowego nastąpiła, gdy na wieżę próbowali wejść żołnierze radzieccy w czerwcu 1945 roku.

Te piękne latarnie morskie nie zostały odbudowane, możecie je Państwo zobaczyć jedynie na starych fotografiach lub w naszym Parku w skali 1:10. Zapraszamy codziennie od 10.00 do 17.00